UPOZORNENIA

Nadsázka niektorých faktorov pri pobyte v prírode

Upozornenie pre cykloturistov č. 1

Dávaj prednosť chodcom a peším turistom najmä na lesných prechodoch pre chodcov.

Upozornenie pre cykloturistov č. 2

Ak stretneš medveďa na bicykli, má prednosť vždy a pred každým.

Upozornenie pre cykloturistov č. 3

Zabudni na náhradne diely. Niet lepšieho potešenia z cyklotúry, ako tlačiť bicykel pred sebou.

Rada pre automotohomosapiens

Na hory sa na aute či motorke chvalabohu nedostaneš. Preto si nájdi miesto na parkovanie v civilizácii. Presvedč svoju pravú nohu, že miesto stláčania pedálu má opäť chodiť.

Upozornenie pre peších turistov v zime

Prednosť má lyžiar v stope najmä rozbehnutý. Pokiaľ možno nenič lyžiarske stopy a snehové záhraby a bivaky rob mimo stopy.

Upozornenie pre lyžiarov - bežkárov

Dávaj pozor a váž si peších turistov, najmä snehom zasypaných. Ěšte sa ti môžu zísť, pri tvojom vyťahovaní zo záveja, či ťahaní do doliny.

Rada fajčiarom

Ak chceš silou - mocou podpáliť les od cigaretových ohorkov, rob to v blízkosti civilizácie. Vyjde ťa to lacnejšie.

Rada alkoholovým viacneždosťužívateľom

Potrebuš sa nacengať? Načo plytvať silami! Nacengaj sa pekne doma!

Rada majiteľom mobilov

Nezabudni počas celej túry telefonovať s celým svojim príbuzenstvom, kamarátmi kolegami a popisovať im celú trasu. Telefónny poskytovateľ sa z vášho účtu určite poteší. Na výhliadkových miestach sa kochaj z digitálnych hier - veď ako ináč si oddýchneš. A nezabudni si svoje mobily zapnúť pri vstupe do chaty. Pri zvonení viacerých mobilov naraz, sa takto podarí vytvoriť dokonalú ilúziu známej košickej zvonkohry.

Rada majiteľom volkmenov či slúchadlovým telefonistom

Ani chvíľu nezostaň bez svojej hudby! Svoj prístroj púšťajte pekne nahlas, nech ti prasknú bubienky, ak ich ešte máš a nech aj zvieratá vedia, že prišiel pán tvorstva a že majú čo doháňať (čo sa týka vydávania zvukov). Ak sa ti prístroj nepodarí pustiť čo najhlasnejšie, pusti ho na zem a pri zahrabávaní mu venujte aspoň minútu ticha.

Upozornenie pre fotografov, filmárov

Necúvaj s okom na hľadáčiku najmä v blízkosti priepastí a tiesňav.

Rada turistkám vášnivým sledovateľkám telenoviel

Naplánuj si svoje túry s ohľadom na televízne seriály a ak sa rozhodneš pre túru, tak zásadne len s prenosným televízorom upevnenom na chrbte svojho kolegu pred tebou. Je to predsa také jednoduché, Mária!

Záhada DNA

Ak si červená tvár, nemusíš byť potomkom Orlieho Nosa. Asi si si nechránil tvár pred slnkom.

Rada pre neporiadnikov

Všetky chodníky musia mať znaky civilizácie. Nenechávaj v prírode len staré odpadky. Preto neustále obnovuj sortiment odpadkov a zvyšuj jeho množstvo, nech každý vidí, že na to máš. Najviac cenené sú odpady zo značkového tovaru. Značkový tovar zakopaný v teréne nie je odpadom, pokiaľ ide o dobrú značku, niekde okolo 52%.

Rada zberateľom lesných plodov

Zberaj všetko čo je k jedlu, vždy, všetko a všade. Na oplátku zase medvede prídu ku tvojmu domu a kontajnerom, za hocičím, hocikedy a kdekoľvek.

Rada pre drevorubačov

Kľudne rúbt aj stromy s turistickými značkami. Čo sa vyrúbať nedá, je potrebné poriadne zamaskovať a znemožniť prechod. Najlepšie je vzápätí vytvoriť viacero cestičiek. Nech si turista vyberie kade môže ísť! Ak niekto poblúdi, nevadí! A ak možno poblúdiš aj ty, tak možno sa ti podarí vyrúbať aj celkom iný les.

Rada poľovníkom

Strieľaj na všetko čo sa hýbe! Občas trafíš aj svojich kolegu, ale ani turista nie je na zahodenie. Keď nadháňaš zver, je to celkom dobrá zábava, keď sa proti turistovi vyrúti nejaká zver. Je len na šikovnosti turistu, či sa rozhodne napodobniť Tarzana a skolí vyplašenú zver holými rukami, alebo rýchlo uprace bitevné pole.

 

Rada majiteľom psov či iných domácich zvierat

Ak už berieš svojho či svojich miláčikov na túru, musíš ich nejako presvedčiť a motivovať - ukáž mu niektoré z dobre mienených rád na našich stránkach. Ak to prečíta a poučí sa z toho, možno potom bude mať viac rozumu než ty.

Rada vorkoholikom

Zásadne si ber so sebou na túry pracovné dokumenty, správy, faktúry, akiste ti zachránia život pri núdzovom bivaku.

Rada stopárkam

Hlboký výstrih a krátka sukňa umožní cestovať zadarmo spolu s tebou spúste bodavého hmyzu, čím sa na dlhšiu dobu dovtedy obnažené plochy tvojho tela, stanú najzakrytejšími aj počas + 35 stupňov Celzia.

Upozornenie pre námorníkov

Čo robíš na horách? Veď najbližšia mláka je vzdialená niekoľko tisíc morských míľ proti vetru.

Upozornenie pre hasičov

Nehas táborové ohne! Nebudeš dosť rýchly na vzdialenie sa od bývalého ohniska.

Rada diaľkoplazom

Ak ti túra bola krátka, daj si ešte kolečka okolo chaty a nereaguj ani na prosebné hlasy chatára a skandujúcich návštevníkov, aby si si niečo sebe a hlavne im objednal a prestal v okolí chaty devastovať chodník.

Upozornenie pre medvede

Počuj medveď, kašli na turistov. Z turistov nič nevytrasieš, nechaj ich ísť svojou cestou. Navyše tiež tu nestretneš iné veľké a dôležité zvieratá, čo by ti robili spoločnosť. Tie totiž nechodia peši a po horách.

Aktualizované